"Életünk a szabad és nem szabad cselekedetek láncolata. Az ember fogalmát azonban nem gondolhatjuk végig anélkül, hogy egyszer ne jutnánk el a szabad szellemhez mint az emberi minőség legtisztább kifejeződéséhez. Igazán emberek csak annyiban vagyunk, amennyiben szabadok vagyunk."
Rudolf Steiner
Belépés - Regisztráció
<< Vissza

 


Az ember és az emberiség szellemi vezetése (1)

Előszó

A következő fejtegetések során az idén júniusban Koppenhágában tartott, a Skandináv Teozófiai Társaság közgyűléséhez kapcsolódó előadásaim tartalmát adom közre.([1]) Az elmondottak a szellemtudományt, vagy a teozófiát ismerő hallgatóság előtt hangzottak el, fel is tételezik tehát annak ismeretét és a „Theosophie” (GA 9.) és a „Geheimwissenschaft” (GA 13.)([2]) című könyveimben megadott alapokra épülnek. Ha írásom a jelzett előfeltételeket nem ismerő olvasó kezébe kerül, a merő fantázia torzszülöttének kell tekintenie. Az itt elmondottak tudományos alátámasztását a nevezett könyvek bizonyítják.

Az előadások gyorsírással készült lejegyzését teljesen átdolgoztam ugyan, de mégis szerettem volna megőrizni közreadásuknál az élőszó sajátos jellegét. Ezt azért szeretném külön is kiemelni, mert általában az a véleményem, hogy az olvasásra szánt szövegeknek teljesen más formája kell, hogy legyen mint a szóban elhangzó fejtegetéseknek. Ezt minden korábban nyomtatásra szánt írásomnál is kifejezésre jut-tattam. Fejtegetéseimet azért adom ezúttal inkább az élőszóban elhangzottakra támaszkodva elő, mert okom van rá, hogy miért éppen most jelentessem meg az írásművet, a fenti elvnek megfelelő teljes átdolgozása pedig túl soká tartana.

München, 1911.08.20.

Rudolf Steiner


[1] Annak idején (1911-ben), amikor Rudolf Steiner az itt nyomtatott formába átdolgozott előadásokat tartotta, még a Teozófiai Társaság keretében tevékenykedett, aminek következtében a „Teozófia” és „teozófus” kifejezéseket használta, bár mindig saját, önálló kutatásai értelmében. V.ö. a „Mein Lebensgang” (GA 28.) című önéletrajzával. („Életutam”, Genius kiadó.)

(**)„A világ és az ember szellemi megismerése” és „A szellemtudomány körvonalai”, Genius kiadó.

    Hiba és javítás beküldése... Megjelölés olvasottként