"A Waldorf-iskola ne iskola legyen, hanem előkészítő, mert minden iskola feladata az kell legyen, hogy az embert előkészítse az élet nagy iskolájára. Az iskolában tulajdonképpen nem azért tanulunk, hogy ismereteket szerezzünk, hanem azért, hogy mindig tanulhassunk az életről."
Rudolf Steiner
Belépés - Regisztráció
<< Vissza

 


Az ember és az emberiség szellemi vezetése (1)

Előszó

A következő fejtegetések során az idén júniusban Koppenhágában tartott, a Skandináv Teozófiai Társaság közgyűléséhez kapcsolódó előadásaim tartalmát adom közre.([1]) Az elmondottak a szellemtudományt, vagy a teozófiát ismerő hallgatóság előtt hangzottak el, fel is tételezik tehát annak ismeretét és a „Theosophie” (GA 9.) és a „Geheimwissenschaft” (GA 13.)([2]) című könyveimben megadott alapokra épülnek. Ha írásom a jelzett előfeltételeket nem ismerő olvasó kezébe kerül, a merő fantázia torzszülöttének kell tekintenie. Az itt elmondottak tudományos alátámasztását a nevezett könyvek bizonyítják.

Az előadások gyorsírással készült lejegyzését teljesen átdolgoztam ugyan, de mégis szerettem volna megőrizni közreadásuknál az élőszó sajátos jellegét. Ezt azért szeretném külön is kiemelni, mert általában az a véleményem, hogy az olvasásra szánt szövegeknek teljesen más formája kell, hogy legyen mint a szóban elhangzó fejtegetéseknek. Ezt minden korábban nyomtatásra szánt írásomnál is kifejezésre jut-tattam. Fejtegetéseimet azért adom ezúttal inkább az élőszóban elhangzottakra támaszkodva elő, mert okom van rá, hogy miért éppen most jelentessem meg az írásművet, a fenti elvnek megfelelő teljes átdolgozása pedig túl soká tartana.

München, 1911.08.20.

Rudolf Steiner


[1] Annak idején (1911-ben), amikor Rudolf Steiner az itt nyomtatott formába átdolgozott előadásokat tartotta, még a Teozófiai Társaság keretében tevékenykedett, aminek következtében a „Teozófia” és „teozófus” kifejezéseket használta, bár mindig saját, önálló kutatásai értelmében. V.ö. a „Mein Lebensgang” (GA 28.) című önéletrajzával. („Életutam”, Genius kiadó.)

(**)„A világ és az ember szellemi megismerése” és „A szellemtudomány körvonalai”, Genius kiadó.

    Hiba és javítás beküldése... Megjelölés olvasottként